Youtube
Facebook
  •  
    Jeg vil gerne have ekstra udfordringer og muligheden for at dygtiggøre mig
    - Emma Lykke Therkildsen, HHX Herning, International markedsføring
  •  
    Jeg har mødt en masse mennesker og skabt et netværk
    - Marie Kathrine Hansen, HHX Herning, International markedsføring
  •  
    Her er der ingen, der bliver kaldt "nørd"
    - Søren Salomon Pedersen, HTX, Bio Science
  •  
    Man møder mange engagerede mennesker
    - Christina Sylvestersen, HHX Ikast, Økonomi m. finansiering
  •  
    Alle er lige og har en fælles interesse i at lære noget nyt
    - Randi Strunge, HTX, Science

Talentkonkurrencer

Talent

Talentkonkurrencer

HHX og HTX i Herning under Herningsholm Ervhervsgymnasium deltager i mange forskellige nationale og internationale naturvidenskabelige, sproglige og entreprenørskabsorienterede konkurrencer. Konkurrencerne er altid i skole-regi, men de kan foregå både i og uden for skoletid.

Vi er et af Europas mest vindende gymnasier indenfor entreprenørsskab.

At deltage i konkurrencer skal ses som et led i at danne de unge, som efterfølgende skal ud og gøre karriere i erhvervslivet. De skal lære at tage chancer og tro på deres idéer.

Hvem er talenter?

Talenterne i uddannelsessystemet er elever, som har særlige forudsætninger inden for et område, og som har mulighed for at blive blandt de bedste.

Hvorfor satse på talenter?

  • Hvis vi som uddannelsesinstitution ikke skulle – hvem skulle så?
  • Vi har ikke råd til at lade være – talenter skal sikre fremtidens overlevelse og udvikling
  • Talent smitter
  • Talentudvikling giver energi og trivsel

Udmærkelser

Udmærkelser

Herningsholm Erhvervsgymnasium er stolt af at have mange elever, som klarer sig godt i nationale og internationale konkurrencer, og det markerer vi ved at give eleverne en udmærkelse.

Det kræver hårdt arbejde at vinde eller få en topplacering i konkurrencer. Eleverne har brugt mange timers arbejde på at nå så langt, og ofte kører konkurrencerne sideløbende med den normale undervisning.

Kriterierne for at opnå en udmærkelse hos Herningsholm Erhvervsgymnasium:

  1. Medalje- eller særprisvindere i nationale (DM) eller europæiske konkurrencer (EM) i skole-regi
  2. Topplaceringer i internationale konkurrencer
  3. Placering/pris tildelt af ekstern jury

Liste over vindere siden 2010

HTX Herning

Klasse:2V
Placering:3. plads
Konkurrence:Mærsk Tech Game
Deltagere:Dikte Straadt, Lasse R. Andersen, Andreas M Jørgensen, Simon B. Jeppesen, Laust Moesgaard og Jonas F. Jensen
Firma:Team Supertanker
Sted og år:Odense 2016
Klasse:2V
Placering:3. plads
Konkurrence:Science Cup
Deltagere:Matias Dahlin Holst, Benjamin Bøndergaard, Erik Lykke Jørgensen, René Bax Toxværd Madsen
Firma:Brutal Beta
Sted og år:København 2014
Klasse:2X
Placering:

1. plads samt pris for bedste produkt

Konkurrence:Science Cup
Deltagere: Peter Plauborg Weyergang, Kristian Horsager, Rune Grønkær Jensen, Kim Kjærgaard Kristiansen
Firma:Kampagneoplæg til at opretholde hygiejnen på folkeskolerne
Sted og år:København 2009

HHX Herning

Klasse:1F
Placering:1. plads
Konkurrence:Social Enterprise 360
Deltagere:Joachim Bank Jensen, Sara Hoelgaard Andresen og Tanja Tynes Lauridsen
Firma:EverySpot
Sted og år:Online 2017
Klasse:1F
Placering:2. plads
Konkurrence:Social Enterprise 360
Deltagere:Feline Sikjær, Caroline Bomholt og Ane Sofie Welle
Firma:Women's Hygiene
Sted og år:Online 2017
Klasse:2F
Placering:1. plads
Konkurrence:DM i Entreprenørskab (Company Programme)
Deltagere:Ida Sophie Guldbrandt Hansen, Mathias Kannegaard, James Alexander van der Klip og Kasper Slator
Firma:Demenish
Sted og år:København 2017
Klasse:2E
Placering:3. plads
Konkurrence:DM i Entreprenørskab (Company Programme)
Deltagere:Thomas Thingstrup Mehlsen, Jonas Fagerstedt Lidegaard og Mikkel Dam Jespersen
Firma:PlaceUs
Sted og år:København 2017
Klasse:2F
Placering:3. plads
Konkurrence:DM i Entreprenørskab (Company Programme)
Deltagere:Thomas Thingstrup Mehlsen, Jonas Fagerstedt Lidegaard og Mikkel Dam Jespersen
Firma:PlaceUs
Sted og år:København 2017
Klasse:1F
Placering:2. plads
Konkurrence:EM i Social Enterprise 360
Deltagere:Fie Uhrskov Christensen, Katrine Duga Laugesen, Frederik Mygind Østergaard og Mathias Kannegaard
Firma:Rinnovo
Sted og år:Online 2016
Klasse:1F
Placering:1. plads
Konkurrence:DM i Social Enterprise 360
Deltagere:Fie Uhrskov Christensen, Katrine Duga Laugesen, Frederik Mygind Østergaard og Mathias Kannegaard
Firma:Rinnovo
Sted og år:Online 2016
Klasse:2G
Placering:1. plads
Konkurrence:European Business Games
Deltagere:Esben Ringvie Korsholm, Alexander Hauge og Torben Tucek Kjær
Firma:Park&Profit
Sted og år:København 2016
Klasse:1F
Placering:1. plads
Konkurrence:Fremtiden Spirer
Deltagere:Kathrine Brøgger Jensen, Ida Sophie Guldbrandt Hansen, Line Birk Holm Olesen, Jeppe Lynge Andersen og Malthe Nørmark Thinggaard
Firma:Gjellerup Hus
Sted og år:Hammershøj 2016
Klasse:2G
Placering:Innovationsprisen
Konkurrence:Den Nationale Entreprenørskabsmesse
Deltagere:Sofie Yderstræde Bucka, Josefine Krøjgaard Jensen og Joseph Mailil
Firma:HiCrea
Sted og år:Odense 2016
Klasse:1G
Placering:1. plads
Konkurrence:DM i Social Enterprise Programme
Deltagere:Sofie Yderstræde Bucka, Lasse Holm Knudsen og Mikkel Lynge Jonassen
Firma:StoryArt
Sted og år:Online 2015
Klasse:3G
Placering:1. plads
Konkurrence:HK Ungdom kampagne
Deltagere:Louise Kilde Buch, Monica Løgager Pedersen, Søren Madsen og Patrick Pilgaard Jensen
Firma:Idéoplæg til kampagne målrettet HHX-elever for HK Ungdom
Sted og år:Herning 2015
Klasse:3E
Placering:1. plads
Konkurrence:DM i erhvervscase 
Deltagere:Mia J. Falkesgaard, Frederik Kofoed, Mads Nyeng og Jeppe Agergaard
Firma:Idéoplæg om forretningsudvikling for Select Sport A/S
Sted og år:Billund 2014
Klasse:1F
Placering:1. plads
Konkurrence:DM i "Social Enterprise Programme"
Deltagere:Marc Mortensgaard, Christoffer Madsen, Emil Lambæk
Firma:WEPLOMA
Sted og år:Online konkurrence 2014
Klasse:1E, 2E, 3V
Placering:2. plads
Konkurrence:DM i Entreprenørskab
Deltagere:Victor Mørk, Carl-Emil Ramsing Asmussen, Frederik Kofoed, Thor Birkbak
Firma:e-matematik.dk
Sted og år:København 2014
Klasse:1E, 2E
Placering:3. plads
Konkurrence:DM i Entreprenørskab
Deltagere:Line Ravnsbæk Pedersen, Frederikke Krogsgaard Ottosen, Mia Juhl Falkesgaard
Firma:MEKS
Sted og år:København 2014
Klasse:2E, 3B, 3V, 3U
Placering:Produktprisen
Konkurrence:Den Nationale Entreprenørskabsmesse
Deltagere:Frederik Kofoed, Sandra Mikkelsen, Thor Birkbak, Jonas Stenhøj Andersen
Firma:e-matematik.dk
Sted og år:Odense 2014
Klasse:3C
Placering:1. plads
Konkurrence:DM i Erhvervscase
Deltagere:Anders Nygaard, Frederik Mølbak, Kristian Dahl, Andreas Foldager
Firma:Idéoplæg om e-handel for Rema 1000
Sted og år:København 2013
Klasse:2E
Placering:1. plads
Konkurrence:Enterprise without Borders National Award
Deltager:Malene Guldberg Lauridsen, Sabina Hasager Kirk, Serbastian Bisballe og Mads Nyeng
Firma:NoLift
Sted og år:Online 2013
Klasse:1E
Placering:2. plads
Konkurrence:EM i Social Enterprise Programme
Deltagere:Signe Pedersen, Victoria Skov, Frederikke Ottosen, Mia Juel Falkesgaard
Firma:PHUS
Sted og år:Online konkurrence 2013
Klasse:1E
Placering:1. plads
Konkurrence:DM i Social Enterprise Programme
Deltagere:Signe Pedersen, Victoria Skov, Frederikke Ottosen, Mia Juel Falkesgaard
Firma:PHUS
Sted og år:Online konkurrence 2013
Klasse:2B, 1E
Placering:2. plads
Konkurrence:EM i Enterprise without Borders
Deltagere:Frederik Kofoed, Mette Krabbe Østergaard, Kieu Bich
Firma:Learnable
Sted og år:Online konkurrence 2013
Klasse:2D
Placering:3. plads
Konkurrence:DM i entreprenørskab
Deltagere:Michael Jakobsen, Emilie Jensen, Cecilie Nybo, Jesper Jakobsen, Rasmus Degn
Firma:ergo::ergo
Sted og år:København 2013
Klasse:2A, 2E
Placering:

"Best Business Idea Award" Enterprise Investors

Konkurrence:EM i entreprenørskab
Deltagere:Nanna Vestersager, Nanna Enevoldsen, Nanna Thomsen, Rebekka Wortmann Nikolajsen
Firma:ZappPharma
Sted og år:Bukarest 2012
Klasse:2A, 2E
Placering:

1. plads

Konkurrence:DM i entreprenørskab
Deltagere:Nanna Vestersager, Nanna Enevoldsen, Nanna Thomsen, Rebekka Wortmann Nikolajsen
Firma:ZappPharma
Sted og år:København 2012
Klasse:2E
Placering:3. plads
Konkurrence:EM i Enterprise without Borders
Deltagere:Helene Østergaard Kyster & Stine Eybye
Firma:Uwiano
Sted og år:Online konkurrence 2012
Klasse:2E
Placering:1. plads
Konkurrence:DM i Social Enterprise Programme
Deltagere:Helene Østergaard Kyster, Camilla Fruerlund, Stine Eybye
Firma:Uwiano
Sted og år:Online konkurrence 2012
Klasse:2E
Placering:1. plads
Konkurrence:Enterprise without Borders National Award
Deltagere:Helene Østergaard Kyster, Camilla Fruerlund, Stine Eybye
Firma:Uwiano
Sted og år:Online konkurrence 2012
Klasse:2A, 2C, 3A
Placering:"Best Stand Award" JA-YE Europe
Konkurrence:JA-YE Europe Trade Fair
Deltagere:Kasper Therkildsen Søndergaard, Mathias Keldsen Hansen, Andreas Lützhøft Petersen, Lasse Nørgaard Jensen, Sune Thorsen
Firma:oneBody I/S
Sted og år:Zürich 2012
Klasse:2P
Placering:"Best Business Idea Award" Nordea
Konkurrence:EM i Entreprenørskab
Deltagere:Mads Bjerregaard Kristiansen, Mads Sandgaard Pedersen, Jens Højsgaard Nannerup
Firma:newQReation I/S
Sted og år:Oslo 2011
Klasse:2P
Placering:2. plads
Konkurrence:EM i Entreprenørskab
Deltagere:Mads Bjerregaard Kristiansen, Mads Sandgaard Pedersen, Jens Højsgaard Nannerup
Firma:newQReation I/S
Sted og år:Oslo 2011
Klasse:2P
Placering:1. plads
Konkurrence:DM i Entreprenørskab
Deltagere:Mads Bjerregaard Kristiansen, Mads Sandgaard Pedersen, Jens Højsgaard Nannerup, Rasmus Meldgaard Pedersen
Firma:newQReation I/S
Sted og år:København 2011
Klasse:3E
Placering:Most Responsible Business Award Hewlett-Packard
Konkurrence:JA-YE Europe Trade Fair
Deltagere:Sune Rass Kristiansen, Mads Helt, Morten Siggaard
Firma:

Touch Development I/S

Sted og år:Bratislava 2011
Klasse:3E
Placering:1. plads
Konkurrence:YE Austria Trade Fair
Deltagere:Sune Rass Kristiansen, Mads Helt, Morten Siggaard
Firma:Touch Development I/S
Sted og år:Wien 2011
Klasse:2E
Placering:2. plads
Konkurrence:DM i Entreprenørskab
Deltagere:Sune Rass Kristiansen, Mads Helt, Morten Siggaard
Firma:Touch Development I/S
Sted og år:København 2010