Herningsholm-elever vinder to ud af tre førstepriser til national entreprenørskabsfestival

HERNINGSHOLM

Stærke idéer, lokalt talent og benhårdt arbejde gav dobbelt sejr, da Danmarks Entreprenørskabsfestival ramte Herning.

1.000 elever, undervisere og erhvervsfolk var samlet, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival.

Festivalen var opdelt i tre programspor for henholdsvis HTX, HHX, STX, EUD og EUX, hvor de mange elever var mødt op for at pitche deres idéer og få gode råd og sparring fra frivillige dommere fra erhvervslivet. Det hele kulminerede i en prisoverrækkelse, hvor de bedste idéer fra hvert program vandt 10.000 kroner.

I to ud af tre programspor løb elever fra Herningsholm med 1. pladsen:

Sofie Fonnesbech Pedersen, Kirsten Vind Dahl og Emilie Godskesen Olesen fra HHX og HTX på Herningsholm Gymnasium vandt i Business Mind Programme med idéen AnxiVerse – et helhedsorienteret system, der via smartwatch og app hjælper unge med angst med at forebygge og håndtere deres symptomer.

“Det føles helt euforisk… vi ryster stadig,” fortæller gruppen, der vil bruge præmiepengene på softwareudvikling, prototype og brugertests.

I Kickstart Programme tog Victor Kronborg Lindstrøm, Søren Valentin Lorentsen og William Vestergård Mortensen fra EUD/EUX Business 1. pladsen med SafeMatches: et initiativ der skal skabe tryggere rammer ved fodboldkampe gennem trøjer med positive budskaber.

“Vi troede ikke, vi ville vinde – det er helt vildt,” siger gruppen, som allerede har dialog med både H2O og FC Midtjylland om videreudvikling.

Herningsholm præsterer bredt – og sammen

De flotte resultater kommer ikke ud af det blå. På EUD/EUX Business har lærere og elever arbejdet intensivt med Kickstart-programmet, forklarer underviser Morten Schücker:

“Eleverne har knoklet for at blive klar, og i dag kom den store belønning. Jeg er stolt af at have været en del af processen og af elevernes innovative idéer – sammen med de andre undervisere, som også har bidraget til de flotte placeringer.”

Blandt de øvrige anerkendelser var bl.a. Bæredygtighedsprisen til Fam2Fuel og “Bedste stand” til BioCube.

Også på HHX og HTX er stoltheden stor. Underviser Henrik Graversen kalder dagens Business Mind-sejr for “ren girl-power” og fremhæver både 1. og 2. pladsen som et resultat af stærk faglighed og mod på at gå hele vejen.

Om programmerne

  1. Tech Innovation Programme er et praksisnær forløb, hvor HTX-elever arbejder med at udvikle og præsentere teknologiske løsninger på samfundsrelevante problemstillinger. Hvert hold har en stand og præsenterer deres idé for dommere fra erhvervslivet, som giver kvalificeret feedback. De bedste hold går videre til en offentlig finale. Programmet er tæt koblet til teknologifagets kernestof og giver eleverne mulighed for at arbejde med idéudvikling, realisering og evaluering i en autentisk kontekst.
  2. Kickstart Programme er et undervisningsforløb i innovation og iværksætteri, som tager afsæt i erhvervsuddannelsernes faglighed og kulminerer i en idékonkurrencer for eleverne på EUD og EUX. Forløbet styrker elevernes kompetencer til at skabe deres egen succes som innovativ medarbejder, leder eller selvstændig.
  3. Business Mind Programme er målrettet HHX m.fl. med flere og tilbyder eleverne en chance for at teste deres idéer uden for skolen. Formålet er at skabe et rum for tidlig sparring og rådgivning fra erhvervsfolk og iværksættere.

Vinderen af Kickstart Programme

Vinderen af Kickstart Programme Victor, Søren og William fra Herningsholm med idéen SafeMatches, som har udviklet en løsning, der skal sikre et tryggere og mere venligt miljø under fodboldkampe gennem positive budskaber på fodboldtrøjer. Hvordan er det at vinde? "Helt vildt! Det var meget tilfredsstillende at høre vores navn blive råbt op! Da vi hørte tredjepladsen, var vi klar til at gå hjem, for vi troede ikke vi ville vinde". Hvad skal pengene gå til? "Videreudvikling af vores trøjer. Der var flere dommere, der gerne vil gerne hjælpe, og der var en der gav os en kontakt til H2O, som måske kan hjælpe med produktion. FC Midtjylland vil også gerne være med". Hvordan har det været at deltage i det her forløb – hvad har du fået ud af det? "Det har været en stressende proces, og vi har haft travlt, men man skal bare tro på sig selv!"

Vinderen af Business Mind Programme

Vinderen af Business Mind Programme Sofie, Kirsten og Emilie fra Herningsholm med ideen AnxiVerse. "Vores idé tager udgangspunkt i unge med angst. Vi har udviklet et helhedsorienteret system, der skal hjælpe unge med at forebygge, forudse og håndtere angst. Konceptet bygger på en sammenkobling mellem et smartwatch og en app: De fysiologiske signaler bliver registreret af uret og sendt direkte til appen. Her bliver målingerne omsat til konkrete tilbagemeldinger og anbefalinger, så brugeren kan reagere i tide og arbejde med sin angst, før den udvikler sig. Hvordan er det at vinde? "Det føles helt euforisk. Vi tror stadig ikke helt på det og ryster lidt endnu. Da vores navn blev råbt op, var vi sikre på, at vi hørte forkert. Det kom fuldstændig bag på os – og netop derfor betyder det ekstra meget". Hvordan har det været at deltage i forløbet? "Forløbet har været mega fedt. Vi har elsket at arbejde sammen, og selvom vi kun har kendt hinanden i få uger, har vi fået et virkelig stærkt fællesskab. Vi har lært en masse om innovation, samarbejde, kommunikation og idéudvikling, og vi er enormt glade for den rejse, vi har været igennem.